Pompuj± od 80 lat

Artykuł z tygodnika "Strzelec Opolski" przygotowany przez p. Justynę Lehun:

"Jubileusz 80 lat istnienia ¶więtowała w miniony weekend Ochotnicza Straż Pożarna z G±siorowic. Z tej okazji odbył się dwudniowy festyn przy wiejskiej ¶wietlicy z wieloma atrakcjami - występami wesołego Tolka, zabaw± z Alicj± i Krzysztofem, biesiad± z Dwoma Fynikami, Antykami czy dancingiem z Voyagerem.
- Dziękujemy wszystkim sponsorom imprezy - mówi naczelnik g±siorowickiej OSP Henryk Leszczuk.
Jednostka z G±siorowic liczy 67 członków. Na pocz±tku swego istnienia zajmowała niewielk± remizę w centrum wsi. W nowej siedzibie funkcjonuje od 1991 roku.
- Mamy na stanie ponad 100-letni± sikawkę konn± - jedyny taki zabytek w gminie - chwali Leszczuk. - Do akcji jeĽdzimy dwudziestoletnim ga¶niczym Starem 244. Mamy też ponad trzydziestoletniego Żuka ga¶niczego lekkiego z motopomp±. Auto nam służy, choć nie ukrywam, że przydałoby się nowsze.
W zeszłym roku łupem nieustalonych złodziei padła czę¶ć wyposażenia g±siorowickiej jednostki.
- Motopompa, piła spalinowa, agregat pr±dotwórczy. - wylicza naczelnik. - Sprzęt warty 20 tys. zł. ¦ledztwo umorzono. Na dniach do straży trafić ma pompa pływaj±ca - rekompensata za ubiegłoroczne straty.
Dodatkowe ¶rodki na sprzęt dla jednostki OSP dostaje w ramach funkcjonowania w Krajowym Systemie Ratowniczo-Ga¶niczym.
Strażacy z G±siorowic służyli swoj± pomoc± podczas pamiętnych pożarów w KuĽni Raciborskiej i powodzi w 1997 roku. W ostatnim czasie najczę¶ciej wyjeżdżaj± do pożarów suchych traw.
Z okazji jubileuszu OSP otrzymało od gminy w prezencie dwa węże ssawne, dwa węże tłoczne i cztery noszaki.

Strażacy na boisku
W minion± niedzielę specjalnym punktem jubileuszu były zorganizowane w G±siorowicach zawody sportowo-pożarnicze, które poprzedziła uroczysta msza ¶więta celebrowana przez franciszkanina o. Błażeja Kurowskiego, w intencji żyj±cych i zmarłych strażaków z miejscowej jednostki.
Po nabożeństwie dziesięć drużyn ochotników w samo południe zmagało się na boisku w rozwinięciu bojowym i sztafecie. Były to: z Jemielnicy - dwie drużyny seniorów, drużyna kobieca, młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcz±t i chłopców, z G±siorowic - MDP chłopców i seniorzy, seniorzy z Barutu, dwie drużyny seniorów z Łazisk. Choć zawody rozpoczęły się z ponad godzinnym po¶lizgiem, strażacy dzielnie znosili lej±cy się z nieba skwar. W zawodach zwyciężyli: w kategorii MDP chłopcy - I OSP Jemielnica, II OSP G±siorowice; MDP dziewczęta - I OSP Jemielnica (bezkonkurencyjnie); kobiece drużyny - I OSP Jemielnica (bezkonkurencyjnie), seniorzy - I OSP Jemielnica 2, II OSP Łaziska 1, III OSP Łaziska 2, IV OSP Jemielnica 1, V OSP G±siorowice, VI OSP Barut. Nagrody dla najlepszych ufundował opolski urz±d marszałkowski. Puchary i grochówkę dla ochotników zasponsorował urz±d gminy w Jemielnicy.
Po zawodach odznaczeni zostali najbardziej zasłużeni strażacy z G±siorowic. Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Jan Piela, Krzysztof Leszczuk, Piotr Czaja, Krzysztof Gabor, Waldemar Biemer. Br±zowy medal trafił do Adama Kapu¶cińskiego i Romana Leszczuka. Odznakę "strażak wzorowy" otrzymali: Grzegorz Noga, Michał Bretsznajder, Rafał Lamich, Armin Szymeczek, Łukasz Anderwald, Damian Maseli.

::: [C] G±siorowice 2008           |          projekt-SC :::